Festiwal 2020

SCHOLA CANTORUM ma już 42 lata

Opublikowano 03.02.2020

Zdjęcie postu z kategorii FestiwalFot.

SCHOLA CANTORUM ma już 42 lata....

Kiedy zaczęła się kaliska przygoda z muzyką dawną, nikt pewnie nie spodziewał się, że wrośnie on na trwałe w krajobraz kulturalny najstarszego miasta w Polsce i stanie się jego wizytówką nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Muzyka dawna powinna być udziałem każdego, choć myśli się często inaczej. To jest nasza historia, to są nasze korzenie - polskie i europejskie. Dziś młodzi ludzie, tworzący zespoły muzyki dawnej, stawiają swego rodzaju odpór stereotypom, funkcjonującym w społeczeństwie na temat zainteresowań współczesnej młodzieży -  z jednej strony najnowocześniejsze technologie i komunikatory, z drugiej dźwięki i barwy średniowiecza, renesansu, baroku. Dlatego właśnie Festiwal SCHOLA CANTORUM jest swego rodzaju fenomenem naszych czasów. 

42 Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM rozpoczyna się 4 lutego, we wtorek i potrwa do 9 lutego, czyli do niedzieli.

Czego możemy się spodziewać w tych festiwalowych dniach? Przede wszystkim fantastycznej zabawy, spotkań Scholowiczów, którzy nie widzieli się prawie rok, ale też zmagań konkursowych, uczestnictwa w warsztatach: rzeźbiarskich, chóralnych i tanecznych oraz wielu okazji do prezentowania przez zespoły swoich umiejętności, bowiem koncertów towarzyszących Festiwalowi jest wiele - w Kaliszu, Krotoszynie, Ostrowie WLKP., Ostrzeszowie. Rozpoczynamy 5. lutego wystawą prac laureatów 25 Ogólnopolskiego Konkursu "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną", wystawą Artystów-Pedagogów, opiekunów artystycznych laureatów Konkursu oraz wystawą instrumentów dawnych (WPA-UAM); tego samego dnia odbędzie się Koncert Inauguracyjny w wykonaniu laureatów ubiegłorocznego Festiwalu w przepięknych wnętrzach Kościoła oo. Franciszkanów.  W czwartek, 6. lutego, zapraszamy na wyjątkowy koncert IN MEMORIAM do Kościoła Garnizonowego, w piątek na wystawę prac plastycznych w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu, wreszcie w sobotę do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego na Koncert Galowy, na którym poznamy laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych oraz Bursztynowej Harfy EOLA.

Przenieśmy się więc w odległe czasy razem z 42 Ogólnopolskim Festiwalem Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM Kalisz, 4 - 9 lutego 2020 r.

Najnowsze posty

45. SCHOLA CANTORUM Międzynarodowy Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa

19.12.2022

28. Konkurs "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną"

16.02.2023

27. KONKURS "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną"- zmiana terminu nadsyłania prac!

12.12.2021

44. SCHOLA CANTORUM - zmiana terminu Festiwalu!

03.12.2021