Festiwal 2020

Schola Cantorum coraz bliżej

Opublikowano 04.02.2020

Zdjęcie postu z kategorii FestiwalFot.

SCHOLA CANTORUM coraz bliżej.......

Już za kilka dni, bo w środę, 5 lutego, rozpoczynamy wielkie święto z muzyką dawną, której towarzyszy twórczość plastyczna, inspirowana muzyką średniowiecza, renesansu i baroku, prezentowana na rozlicznych wystawach w Kaliszu, Krotoszynie i Ostrowie Wlkp. Kalisz staje się w ten sposób na kilka dni ogólnopolskim centrum sztuki dawnej i jej charakterystycznych dźwięków i barw prezentowanych - co jest najcenniejsze - przez dzieci i młodzież, którym towarzyszą ich nauczyciele i mentorzy.

Organizatorzy zapraszają na wszystkie wystawy i koncerty, w tym na wyjątkowy w swej wymowie Koncert Specjalny IN MEMORIAM - w czwartek, 6 lutego o godz. 18.20 do Kościoła Garnizonowego w Kaliszu.

Rok 2019 przyniósł wielką stratę dla społeczności oddanej Festiwalowi SCHOLA CANTORUM. Odeszło czworo naszych Przyjaciół, którym Koncert Specjalny IN MEMORIAM poświęcamy.

Elżbieta Szwarc-Jarosik (1951 – 2019) z Kalisza, dr sztuki, m.in. wieloletnia przewodnicząca Jury Ogólnopolskich Konkursów „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”, będących częścią Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM. Andrzej Michalczuk (1957 – 2019) z Drewnicy, m.in. założyciel zespołu „Capella Antiqua da Camera”. Krzysztof Obst (1953 – 2019) z Zamościa, m.in. założyciel Zespołu Muzyki Dawnej „Capella all’ Antico”. Grzegorz Polański (1967 – 2019) z Krotoszyna, m.in. założyciel Zespołu Muzyki Dawnej „Artifex”. Wszyscy oni byli znakomitymi społecznikami, zasłużonymi pedagogami, wychowawcami pokoleń dzieci, młodzieży i studentów, pasjonatami swoich dziedzin sztuki i artystami wielkiej wrażliwości, inspirującymi do rozwijania uzdolnień i zainteresowań. Stając się bezdyskusyjnymi autorami wkładu w historię i tradycję Festiwalu SCHOLA CANTORUM, zostali niezaprzeczalną jego częścią po wsze czasy.

Organizatorami i inicjatorami Koncertu Specjalnego „In Memoriam” są: Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum” w Kaliszu Wydarzenie to jest przygotowywane we współpracy z ks. płk Tadeuszem Pałuską, gospodarzem Kościoła Garnizonowego - Kościoła pw. św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu. 

Koncert Specjalny „In Memoriam” w swoim przesłaniu jest duchowym, artystycznym

i muzycznym hołdem pamięci naszych Przyjaciół, w założeniu skłaniającym słuchaczy 
do wyciszenia i refleksji. W symboliczny sposób, zapalając światło pamięci dźwiękami muzyki, 
w koncercie wezmą udział przedstawiciele wszystkich zespołów uczestniczących 
w 42 Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM.

Podczas koncertu usłyszymy muzykę sakralną wykonaną przez Zespół Muzyki Dawnej „Capella all’ Antico” z Zamościa, pod kierunkiem Anny Cichoń-Herety, towarzyszący mu Zespół Wokalny Chóru „Scherzo” z Nowego Sącza, pod dyrekcją Andrzeja Citaka oraz laureata Bursztynowej Harfy Eola 40 Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM - Zespołu Męskiego „Gregorianum” z Warszawy, pod dyrekcją Bereniki Jozajtis.

Niezwykle cenną, muzyczną wartością koncertu będzie wykonanie „Requiem” Johannesa Ockeghema (ok.1410-1497) – najstarszego zachowanego do dziś requiem. To niezwykle interesujące dzieło stawia duże wymagania wobec wykonawców, dając im jednocześnie wielkie możliwości, a rezultaty, mimo z pozoru niełatwego odbioru tego gatunku muzyki u mniej obeznanych słuchaczy, stają się wysmakowanym przeżyciem.

Najnowsze posty

Program Ramowy Festiwalu 1/3

22.06.2024

Program Ramowy Festiwalu 2/3

22.06.2024

Program Ramowy Festiwalu 3/3

22.06.2024

Plakat- 45.Schola Cantorum

21.06.2024