Festiwal 2021

Koncert - przesłuchania konkursowe - Kategoria IV - grupa D

Opublikowano 24.04.2021

Zdjęcie postu z kategorii FestiwalFot.

D1 Zespół Muzyki Dawnej ARS DECORUM

Domu Kultury ŚRÓDMIEŚCIE w Białymstoku

Instruktor – Joanna Mytnik–Daniluk

 

Zespół Muzyki Dawnej ARS DECORUM powstał w kwietniu 2015 roku. Jest to zespół wokalno-instrumentalny specjalizujący się w wykonywaniu utworów z epoki renesansu i baroku. W czerwcu 2016 r. Zespół wziął udział w Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym „Debiuty” w Łapach, zdobywając w kategorii zespołów pierwsze miejsce – Diamentowy Debiut.  W 2017 roku Zespół wziął udział w XXXIX Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM jako zespół debiutujący i zdobył Brązową Harfę EOLA. W sierpniu 2017 roku Zespół występował podczas Jarmarku Jarosławskiego. Od 2017 roku Zespół uczestniczy w cyklicznym Festiwalu „Barokowe Ogrody Sztuki” w Białymstoku. W kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM w 2018 r. i 2020 r. Zespół zdobył wyróżnienia.

 

 

D2 Zespół Muzyki Dawnej EFFASCINATO

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Raszkowie

Instruktor: Łukasz Naczke

 

Zespół Muzyki Dawnej EFFASCINATO rozpoczął swoją działalność w 2009 roku przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie. Założycielem, oraz instruktorem EFFASCINATO jest Łukasz Naczke. Zespół wykonuje muzykę instrumentalną i wokalno – instrumentalną epoki średniowiecza i renesansu. Muzycy zespołu wykonali wiele koncertów na terenie całej Polski oraz poza granicami naszego kraju, m.in. we Włoszech, Austrii, Czechach, Francji. Podczas występów na Festiwalu SCHOLA CANTORUM młodzi muzycy zdobyli kilkanaście nagród, m.in. trzy złote Harfy EOLA i dwie nagrody Grand Prix.                    

 

 

D3 Zespół Muzyki Średniowiecznej DISCANTUS  

Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni 

Instruktor: Barbara Czypul

 

Zespół Muzyki Średniowiecznej DISCANTUS powstał w roku 2017, działa w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni pod kierunkiem pani Barbary Czypul i jest jednym z czołowych polskich zespołów amatorskich, prezentujący muzykę kompozytorów europejskich oraz utwory anonimowe epoki średniowiecza. Zespół jest kontynuatorem zespołów ERATO i EUTERPE, zdobywców wielu najwyższych nagród na festiwalach w Polsce i za granicą. Pomimo krótkiej, dwuletniej działalności, zespół został uhonorowany najwyższymi nagrodami na prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Kaliszu: Złotą Harfą EOLA (2018) oraz nagrodą specjalną, udziałem w koncercie promocyjnym organizowanym w ramach Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Warszawie. Nagrodę specjalną otrzymała również fidelistka zespołu, Urszula Pniewska. Zespół został również laureatem Grand Prix i Złotej Harfy EOLA (2019) na wyżej wymienionym Festiwalu oraz nagrody specjalnej, zaproszenie do udziału w koncercie z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Kaliskiej. Na Międzynarodowym Festiwalu Muzykującej Młodzieży w Bydgoszczy – Bydgoskie Impresje Muzyczne (2018) zespół otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę specjalną dla fidelistki zespołu za wyróżniającą grę na fideli. Instrumentarium zespołu obejmują repliki dawnych instrumentów, których wzory zaczerpnięte są z ikonografii średniowiecznej oraz zachowanej dokumentacji.

Są to między innymi portatyw, cymbały, tubmaryna, fidel, rebec, viola kolanowa, harfa celtycka. Specyfika oryginalnej muzyki dawnej, barwne stroje w stylu średniowiecza, bogate instrumentarium i młody wiek wykonawców pozostawiają u słuchaczy niezapomniane wrażenia.


Najnowsze posty

29. Konkurs "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną"

29.12.2023

45. SCHOLA CANTORUM Międzynarodowy Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa

29.12.2023

[ODWOŁANE] XVIII Ogólnopolskie Letnie Warsztaty Muzyki Dawnej

05.04.2023

28. Konkurs "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną"

16.02.2023